6. Mělnický salon
Začátek: 26. 6. 2015 | 14.00
Konec: 6. 9. 2015 | 23.00
galerie Ve Věži
Vstupné: zdarma
Tradice pořádání Mělnických salonů je neodmyslitelně spjata se zakladatelem galerie Ve Věži, malířem Vladimírem Veselým. Začlenil tento koncept do výstavního plánu galerie již v roce 1968, kdy byla galerie založena a kdy se zde uskutečnil I. Mělnický salon. Návštěvníci tehdy měli možnost zhlédnout na 200 prací zahrnujících obrazy, grafiky, sochy a fotografie. Svá díla tehdy vystavilo 16 autorů, mezi nimi Otakar Nejedlý, Ladislav Čepelák, Jaroslav Sůra, bratři Zálešákovi i sám Vladimír Veselý. Jaroslav Hlaváček při zahajovací řeči upozornil na neobvyklé prostory Pražské brány, která po letech našla své uplatnění: "Stala se malou výtvarnou galerií, jaká u nás nemá obdoby."
Svébytnou součástí Salonů byl i doprovodný program. Vystavující výtvarnice Jaroslava Pešicová, Magdalena Jetelová, Dana Vachtová, ale i další zvali na své vernisáže významné pražské umělce; na zahájení výstav tak vystupovali hudebníci Ivan Ženatý a Jiří Stivín, herci Zdena Hadrbolcová
a Miloš Horanský a mnozí další.
Galerie Ve Věži dokázala fungovat v totalitním období, plném nechuti akceptovat touhu člověka po svobodném projevu. Snažila se být záchytným bodem pro ty, kteří neměli chuť podvolovat se ideologii. Právě legendární I. Mělnický salon byl pro vystavující umělce způsobem odporu proti tehdejšímu vstupu Sovětských vojsk na naše území a dal impuls k zostřenému dohledu ze stran úřadů: vystoupili zde šansoniérka Alena Havlíčková a Jaroslav Jakoubek ze skupiny Šanson – věc veřejná. Havlíčková zazpívala píseň s textem o spálených praporech, a pro galerii tak začaly potíže, které ustaly až sametovou revolucí. Po revoluci tradice uvádění Mělnických salonů na nějakou dobu ustala.
V roce 2015 prezentuje galerie Ve Věži, nyní součást Mělnického kulturního centra, 6. Mělnický salon jako projev úcty k zásadnímu období této instituce, které se významně vepsalo do kulturní historie města Mělníka.
V rámci 6. Mělnického salonu se představují:
Alena Antonová
Daniela Benešová
Karel Beneš
Tomáš Hřivnáč
Vojtěch Kolařík
Olga Otáhalová-Vojtová
Marie Preclíková
Věra Sedláková
Pavel Soukup
Pavel Šimral
Zdeněk Šulc
Alice Vegrová
Vladimír Veselý
Olga Vychodilová
Lenka Vojtová
Zdeněk Zálešák
Bohunka Waageová
Stroj času, autor: Vladimír Veselý, olej na plátně