Šlajch & Jerie: Tête à tête

Začátek: 12. 12. 2023 | 18.00
Konec: 12. 12. 2023 | 21.00
Vstupné: zdarma

vstupenky

Václav Šlajch i Karel Jerie patří k ostříleným matadorům českého komiksu, který si jako znovuobjevené medium razil cestu na výsluní tuzemské kulturní scény počátkem 21. století.

Co si ovšem pod takovým označením „matador“ představit?

Nabízí se hned několik výkladů:
1) Matador jako španělský zápasník, který se beze strachu postaví Tête à Tête divokému býkovi. Stejně tak se oba výtvarníci beze strachu staví čelem k nelehkým komiksovým výzvám (například Šlajchův Štefánik nebo Jerieho Jak Dubček v Moskvě kapituloval).
2) Matador jako vůdčí postava, předák, někdo, kdo je v popředí ve svém oboru.
3) Matador jako odrůda špenátu.

Ano, to všechno oba autoři bez nadsázky jsou. A na mělnické výstavě můžete vidět, že je spojuje víc, než bychom si všichni mysleli a než by si oni dokázali připustit. V minulosti se oba autoři mnohokrát společně účastnili kolektivních výstav. Toto je však vůbec první výstava, kde oba matadoři stanou sobě tváří v tvář. Plakát k výstavě je první vlaštovkou vzájemné spolupráce těchto bravurních kreslířů. A doufejme, že další vlaštovky budou následovat. Třeba společný komiks? Nechme se překvapit.

Karel Jerie (*1977 v Praze) vystudoval malbu na AVU v Praze v letech 1999–2005 (1999–2001 atelier Antonína Střížka a 2001–2005 atelier Michaela Rittsteina). Vedle malby se věnuje také tvorbě komiksů a ilustrací, jimiž obohatil více jak desítku vydaných knih.
Je členem umělecké skupiny NATVRDLÍ (Karel Jerie, Lukáš Miffek, MICL, Jaroslav Valečka) pod kurátorským vedením Rey Michalové. V roce 2008 získal první cenu v kategorii profesionálů na Mezinárodním festivalu komiksu v Lodži (Polsko) za komiks „Sbohem má lásko“ (scénář Tomáš Prokůpek).
V roce 2014 získal cenu Muriel v kategoriích nejlepší kresba a nejlepší lettering za komiks Candide: Král Bulharů. Vydané knihy: Komiksy – Oidipus Rex, (Garamond), Šifra mistra Hanky, (scénář – Tomáš Hibi Matějíček) (Garamond), Trilogie Candide, (BBart), Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval, (scénář – Pavel Kosatík) vydala Mladá Fronta, Jan Amos v Exilu, (scénář – Denis Jerie) vydalo město Žacléř, Dobříšské pověsti 1 a 2, (scénář Martina Jerie Lukášková). Ilustrace ke knihám Ondřeje Neffa: Barbora a Zlatý robot, Vynález zkázy (Albatros), Ultimus, Hu, Ostrov nesmrtelných a Hvězda mého života (Mysterypress).
Více o autorovi...

Václav Šlajch (*1980 v Lounech) vystudoval obor Mediální a didaktická ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. V současné době na fakultě působí jako vedoucí ateliéru Mediální ilustrace. Vedle tvorby komiksů a ilustrací, které vyšly v řadě knih, se zabývá i malbou.
Pravidelně spolupracuje s magazínem AARGH!, do kterého kreslí autorský seriál Lulenka. Několikrát spolupracoval s režisérem Janem Svěrákem, mnoho let ilustroval magazín Maxim a později pravidelně přispíval do Nového prostoru. Je členem České akademie komiksu.
Výběr z cen a ocenění: Japan International Manga Award (2021), Muriel (2010, 2021), Grabados por la paz (2018), SUK (2017, 2022), Plaque of Golden Pen Beograd (2019), Umělecká cena města Plzně za výjimečný umělecký počin pro umělce nad 30 let (2023), aj. Výběr z vydaných knih: Štefánik, Příběh pražské bible, Knihovna v komiksu, Tři bratři a další.
Více o autorovi...

Výstava zahajuje druhý ročník Mělnického Komiksfestu, jehož program se uskuteční ve dnech 12.–15. 12. napříč všemi pobočkami Mekuc.

Partneři

Děkujeme za podporu:

mesto-melnik         

Generální partner Mekuc v létě nespí:Partneři Mekuc v létě nespí:

region-cesky_rozhlas        Logo - česká verze

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR          

Zpět nahoru