Lukos Hey: Od protinožců na Mělník

Začátek: 7. 9. 2023 | 18.00
Konec: 8. 12. 2023 | 19.30
hudební sál a hala MKD
Vstupné: zdarma

vstupenky

Výstava olejomaleb australského umělce Lukose Heye.

Lukos Hey se narodil roku 1979 v Sydney, vyrůstal v malém australském městečku Wingham. Výtvarné umění a hudbu studoval na australské The University of Newcastle, v ateliéru Johna Morrise, Maize Turner a Jill Orr. Talent mladého studenta Lukose Heye upoutal pozornost Johna Millera, majitele umělecké galerie, kde od roku 2002 výtvarník pravidelně vystavoval. Inspiraci začal hledat při cestování po světě, díky kterému poznal Evropu, Asii i Ameriku. A právě na jedné z cest po Evropě objevil Prahu, ve které se rozhodl v roce 2011 usadit. Po několika letech života v rušném velkoměstě nalezl malíř klid a inspiraci v okolí Mělníka a Roudnice nad Labem. Vysněným místem pro jeho tvorbu se staly obec Račice, zvlněné kopce na úpatí majestátních hor a živá řeka Labe.

„Stejně jako se říká, že si kočka vybírá své majitele, cítím, že tento kraj si vybral mě, abych se zde usídlil a maloval.“

„Za nejlepší považuji, že lidé jsou zde stejní jako ti, kteří mi chybí z rodné Austrálie. Jsme si velice kulturně podobní, máme stejné životní ambice a cítím se zde jako doma. Být součástí menší komunity je vlastně pro mne v této životní fázi důležitější než žít v anonymitě velkoměsta.“

Malířský styl Lukose Heye je osobitý, nikoliv však jednotný. Osciluje mezi čistým realismem, impresionismem a kubismem, má úžasný smysl pro kombinaci barev.

V roce 2021 obdržel Lukos Hey prestižní cenu Evropské unie umění Zlatá Europea za přínos evropské kultuře.

7. 11. proběhne komentovaná prohlídka výstavy s autorem a kurátorkou, následovat bude koncert kapely Špinaví lůzři, psychedelic blues-rockového tria, za jehož bicí usedá Lukos Hey osobně.

Výstava potrvá do 8. 12. 2023.

Výstava je prodejní, více informací pro zájemce na vyžádání u personálu v kavárně v MKD.

Tisky vybraných vystavených obrazů s podpisem autora ve formátu B5 jsou v prodeji v TIC Mělník.

Více o vystavujícím

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           

 

Partneři programu Mekuc v létě nespí:

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice         region-cesky_rozhlas  

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru