Hurá na kajak!

Začátek: 13. 9. 2022 | 10.00
Konec: 31. 12. 2022 | 12.00
Městská knihovna Mělník
Vstupné: zdarma

vstupenky

V rámci ročního tématu: K PRAMENŮM jsme pro vás připravili výstavu ušitou naší knihovně na míru. Vizuálním pojetím i interaktivním obsahem navazuje na pozoruhodnou knihu s do té doby nepublikovanými fotografiemi, kterou stvořil autorský tým: Milada Rezková, Lukáš Urbánek a Jakub Kaše.

Kniha se rodila netradičním způsobem. Autoři před lety objevili shodou náhod unikátní historické fotografie a s laskavým souhlasem Ing. arch. Adély Kandlové, vnučky L. Sitenského a držitelky jeho autorských práv, je uvedli do nových souvislostí.
V nakladatelství Labyrint tak vznikla kniha, kterou si oblíbili nejen malí čtenáři, ale také jejich rodiče, učitelé, a dokonce i někteří dospělí milovníci fotografie.

Výstava hravou formou představuje zejména tvorbu legendárního fotografa L. Sitenského v kombinaci s původními ilustracemi, ale i nově vzniklými obrazy L. Urbánka.

Součástí výstavy jsou pracovní listy, které se vám podaří vyplnit teprve po přečtení knížky. Klidně si je vezměte s sebou domů společně se zapůjčenou knížkou. Listy vám na požádání poskytne paní knihovnice v dětském oddělení.

Prach a volovo! Nevíte, kam za pořádným dobrodružstvím? Tak tady jste správně! Vyprávění o vodácích vás – suchozemské krysy – zanese mezi pádla, kotlíky a stanové kolíky. Probubláte peřejemi, žbluňk, až doplujete na místo, kde… asi straší! Po proudu i proti proudu glogloglo! Nikdy vás nenapadlo, k čemu slouží upírům jejich špičáky?

Výstava v prostorách knihovny potrvá do 31. 12. 2022.

Doprovodné programy:
19. 10. | dopoledne pro školy, čas dle dohody, vhodné pro první stupeň ZŠ | 17.30 pro veřejnost
Hurá na kajak! – workshop, závody a autorské čtení (Milada Rezková, Lukáš Urbánek)

3. 11. | dopoledne pro školy, čas dle dohody, vhodné pro druhý stupeň ZŠ
Nedokončené dobrodružství L. Sitenského – beseda a workshop o neobvyklém zrodu dětské knihy (Milada Rezková)

LADISLAV SITENSKÝ
(7. srpna 1919, Praha – 14. listopadu 2009, Praha)
Český fotograf, který se stal legendou zejména díky nezapomenutelným fotografickým cyklům, kde zachytil boje na západní frontě za druhé světové války. Těch se účastnil jako příslušník československé zahraniční armády. Dalšími nosnými tématy jeho tvorby byly krajinářská fotografie a Praha.
Byl držitelem mnoha vysokých vojenských vyznamenání a prestižních uměleckých ocenění. Zemřel 14. listopadu 2009 a pohřben je u řeky Berounky na hřbitově v Řevnicích.
Byl prastrýcem Lukáše Urbánka.

LUKÁŠ URBÁNEK (16. března 1973, Praha)
Známý ilustrátor vystudoval filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Ilustruje knihy pro nakladatelství Labyrint, Albatros, Mladá fronta, Argo, H-Mat, Yinachi a další a úzce spolupracuje s ČT Déčko. Několikrát získal ceny v soutěži Nejkrásnější české knihy roku.
Knihy Neboj, neboj! a Velký Bobek, které vznikly rovněž ve spolupráci s M. Rezkovou a J. Kašem, byly přeloženy do mnoha jazyků.
Lukáš je autorem netopýra Čtendy, maskota naší knihovny. Volný čas tráví nejraději na chatě u řeky Berounky.
Je prasynovcem Ladislava Sitenského.

Partneři

Podporovatelé a partneři Mekuc:

mesto-melnik           region-cesky_rozhlas

 

Mediální partneři Mekuc:

melnicka-radnice          

Spolupráce:

        Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR   

Zpět nahoru