Knihovna / Nobelova cena za literaturu 2017

Držitelem Nobelovy ceny za literaturu za rok 2017 se stal britský spisovatel japonského původu

Kazuo Ishiguro.

Nejznámějším Ishigurovým dílem je román Soumrak dne, který vyšel i v češtině. Akademie ocenila spisovatele, “který v románech velké emocionální síly odhalil propast za naší iluzí o sounáležitosti se světem”.

Ishigurův román Soumrak dne, který v roce 1989 získal Man Bookerovu cenu, vypráví deníkovou formou o putování vysoce postaveného sluhy. Tento příběh o střetu tradičních hodnot a moderních tendencí je znám i ve filmovém zpracování s Anthony Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích.

Do češtiny byla přeložena také další Ishigurova díla jako Malíř pomíjivého světla, které se odehrává v Japonsku krátce po druhé světové válce, Když jsme byli sirotciči Neopouštěj mě. Tento dystopický román o lidských klonech sloužících jako dárci orgánů byl rovněž přenesen na filmové plátno.

Stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová popsala Ishigurovu tvorbu jako směsici děl Jane Austenové a Franze Kafky. “Ale musíte do toho přidat trochu Marcela Prousta,” dodala.
“Je to spisovatel, který velmi usiluje o pochopení minulosti, není to však vyloženě proustovský spisovatel, nechce minulost napravovat, ale zkoumá, co je třeba zapomenout, aby bylo možné přežít, v prvé řadě jako člověk, či jako celá společnost,” uvedla Daniusová.

Více ZDE”:https://www.databazeknih.cz/zivotopis/kazuo-ishiguro-1496

Městská knihovna má ve fondu tyto knihy Kazua Ishigury:

Neopouštěj mě

Soumrak dne

Aktuální akce

Zobrazit celý program