Turistické informační centrum / Mělnické vinobraní

Mělník – kolébka vinařské tradice v Čechách

Každý rok navštíví Mělnické vinobraní desítky tisíc lidí z celé České republiky.

Historie

Již v roce 1878, při příležitosti 500. výročí úmrtí Karla IV. , se v Mělníce konala vinařská slavnost, kterou lze považovat za předchůdkyni vinobraní. Město Mělník tehdy dostalo darem od Jana Neuberga sochu Karla IV. (dnes umístěna na vyhlídce za mělnickým zámkem).
V roce 1911 se konalo první Mělnické vinobraní, pojaté jako všelidová veselice. Město se na slavnost patřičně vyzdobilo – na věžích vlály prapory, zelenaly se girlandy z révy, střílelo se z moždířů, hrála hudba, městem procházel alegorický průvod, ochutnávalo se víno, tančilo se v ulicích a na náměstích.
Při další takové slavnosti, pořádané až v roce 1922, uvítal Mělník prezidenta T. G. Masaryka. V tomto roce vznikla tradiční scéna příjezdu Karla IV. s družinou do města. Od následující vinařské pouti v roce 1933 se pořádá Mělnické vinobraní každoročně (nekonalo se pouze během 2. sv. války).

Současnost

Podoba dnešního vinobraní je odlišná od původní lidové slavnosti. Vlastní vinařská slavnost se koná v druhé polovině září. Slavnosti se odehrávají na několika scénách s bohatým programem. Na své si přijdou milovníci hudby, divadla, kreativních workshopů i rytířských soubojů. V historickém centru města mají návštěvníci možnost zhlédnout ukázky řemesel, ochutnat tradiční gastronomické speciality, ale především zakoupit víno a burčák mělnických vinařství.

Veškeré informace k Mělnickému vinobraní se nacházejí na oficiálních stránkách Mělnického vinobraní a na Facebooku.

Aktuální akce

Zobrazit celý program