Program / Norsko - severská exotika

začátek: pondělí, 25. 9. 2017, 18.00 hod., taneční sál MKD

konec: pondělí, 25. 9. 2017, 19.30 hod.

vstupné: 80 Kč

Cestopisná přednáška

Martin Pišťák
“Do Norska jsem se dostal hned na začátku „devadesátek“. Už napoprvé mi tato nejhezčí ze zemí Skandinávie doslova učarovala. Vždycky mě to na sever Evropy lákalo a Norsko jsem procestoval „křížem, krážem“. V Norsku trávím dohromady čtyři až pět měsíců v roce – v zimě i v létě. Norsko se pro mě stalo „srdcovou záležitostí“ a jsem rád, že ho nyní mohu ukazovat a přibližovat i ostatním.”

Dnešní Norsko je představitelem poslední evropské exotiky. Najdete tady jedinečné přírodní skvosty a jevy, které se nikde jinde v Evropě nevyskytují. Hluboké a zvrásněné fjordy, nádherné vodopády, nedotčená příroda čtyřiceti dvou národních parků, ledovce a ledovcové splazy, množství ostrovů a souostroví, pláže s bílým pískem na pobřeží Atlantiku, jezera, kaňony, ale i památky pod ochranou UNESCO a zajímavé stavby – Atlantská cesta, katedrála Nidaros, Opera v Oslo, historická čtvrť Brygge v královském městě Bergen.

Norsko je také zemí unikátních zážitků – magická Polární záře, fascinující podívaná nezapadajícího půlnočního Slunce (Midnight Sun), pozorování velryb na širém oceánu – velrybí safari, výstupy k majákům, na skalní útesy (Trolí jazyk) nebo na vyhlídky (Trolí stezka), vyhlídkové plavby lodí například do Geirangerfjordu nebo jízda psím spřežením.

V Norsku si na své přijdou také milovníci dobrého jídla. Vyhlášené rybí speciality (lososi, ústřice, krevety, tresky, humři), sobí steaky, uzeniny z losího masa, kozí i ovčí sýry, vynikající marmelády (ta nejlepší je z oranžových morušek) a proslulé čerstvé jahody z Lofot.

Přednáší Martin Pišťák

VSTUPENKY ON-LINE