Program / Film mekuc: Lichožrouti

začátek: neděle, 10. 9. 2017, 15.00 hod., taneční sál MKD

konec: neděle, 10. 9. 2017, 16.30 hod.

vstupné: 60 Kč

animovaný/rodinný | ČR/Slovensko 2016, 83 min.
režie: Galina Miklínová

v českém znění, přístupný

Lichožrouti jsou malí neviditelní tvorové, kteří mohou za to, že nám lidem z každého páru ponožek vždy zůstane jen jedna – ta lichá. Ponožkami se totiž živí!

Osudy hlavních protagonistů lichožroutů a jejich největšího protihráče, podivínského a opuštěného profesora, spojuje příběh hlavního hrdiny, malého lichožrouta Hihlíka, na kterého čekají ve filmu velká dobrodružství. Dny jeho dědy Lamora, který ho vychoval, jsou u konce a Hihlík musí překonat strach, vylézt z okna a vydat se hledat strejdu Padreho, o kterém neměl doteď ani tušení. Svou odvahu čerpá z toho, co mu vštípil dědeček – lásky k rodině, dobré výchovy a lichožroutího “desatera”. Ani v novém lupičském domově u mafiánského strýce a dvou poťouchlých bratranců své ideály a zásady neopouští. A to i přesto, že ho zavedou do nebezpečných situací. Když nakonec s těžkým srdcem přeci jen poruší dvě základní lichožroutí pravidla, pak jenom proto, že věří, že vyčerpal všechny možnosti, aby došel ke svému vytouženému cíli – rodině.

Na ploše animovaného dobrodružného gangsterského příběhu dvou znepřátelených lichožroutských gangů, střetu dvou generací a dvou morálek, je vykreslen svět podobný lidskému, nenásilně a s humorem vlastním spisovateli a básníku Pavlu Šrutovi, spoluautorovi scénáře a autorovi slavné knižní předlohy.
S trochou nadsázky se dá říct, že poselství filmu zní: “Rodina je nade vše! Drž se té, kterou máš, měj ji rád a dělej vše pro to, aby byla dobrá, protože jinou na tomhle světě mít nebudeš. A je jedno, jestli jsi člověk, nebo lichožrout!”

Projekce doprovodí výstavu děl Galiny Miklínové konanou od 7. září 2017 v galerii Ve Věži.

více o filmu

film mekuc

VSTUPENKY ON-LINE